עיתון הצבי

יום חמישי, אוקטובר 29, 2020
י' חשון התשפ"א

נתניהו: "הצלחה אדירה"; אדלשטיין: "זו לא מסיבת ניצחון, מודאגים מהתפרצות בגנים"

לקראת היציאה מהסגר לשלב הראשון אמר אדלשטיין: "אנחנו מאוד מודאגים מהתפרצות בגנים"

שר הבריאות מסר הצהרה זמן קצר לאחר שקבינט הקורונה אישר את השלב הראשון במתווה היציאה מהסגר: "הנתונים מעודדים, אנחנו עדיין במלחמה. חוששים מכל פתיחה, גם של נתב"ג".

על הדרישה להקל על קיום חתונות: "אפשר להתחתן תחת הגבלות, זוגות שמחכים למסיבה גדולה – לא נהיה שם בקרוב".
אדלשטיין הדגיש: "חזרת כיתות א'-ב' רק בעוד כשבועיים"

שר הבריאות יולי אדלשטיין העביר הערב (חמישי) תדרוך לתקשורת ממקומו במרכז השליטה של משרד הבריאות בקריית שדה התעופה. הצהרתו של אדלשטיין מגיעה זמן קצר לאחר שקבינט הקורונה הכריע כי ביום א' ייצא לפועל השלב הראשון במתווה היציאה מהסגר.
בתחילת התדרוך אמר אדלשטיין כי "לא התכנסו כאן למסיבת ניצחון, אף שהנתונים מעודדים. הדרך עדיין ארוכה, אנחנו במלחמה. נעבור אותה ביחד". הוא ביקש להודות לחברי קבינט הקורונה שאישרו את מתווה ההקלות, וכן לציבור – "לכל מי שהקשיב להנחיות".
שר הבריאות התייחס לשלבי פתיחת מערכת החינוך: "אנחנו מאוד מודאגים מהתפרצות בגנים. הצוותים המקצועיים שלנו ושל משרד האוצר מסכמים את הפרטים האחרונים כדי להבטיח שזה לא יקרה".
אנחנו מאוד מודאגים מהתפרצות בגנים. הצוותים המקצועיים שלנו ושל משרד האוצר מסכמים את הפרטים האחרונים כדי להבטיח שזה לא יקרה".
על ביטול מגבלת מרחק היציאה מהבית אמר אדלשטיין: "זה לא אומר שעכשיו אפשר להתקהל וללכת לכל מקום. ההתקהלויות הן הכי מסוכנות. ילדים יוכלו ללכת למסגרות החינוך, וההורים למקומות העבודה". הוא ציין כי "בכל פעם שיאושרו הקלות נוספות, נראה עלייה מסוימת בתחלואה. זו לא סיבה להיכנס לפאניקה. אם נראה מצבים שבהם נצטרך לעצור קצת, נעשה זאת".
לעניין קיום חתונות מעל 20 איש ענה אדלשטיין: ""מותר להתחתן במדינת ישראל במסגרת המגבלות הקיימות, גם לקיים ברית או להבדיל, הלוויה. ההתקהלות מותרת עד 20 איש, אין שום שינוי בעמדת משרד הבריאות."

נתניהו: "הסגר דרש תעוזה, אם התחלואה תעלה תוך שבועיים נחזיר הגבלות"

ראש הממשלה נאם במליאה לאחר אישור ההקלות הראשונות בתהליך היציאה מהסגר: "עלינו להיצמד למתווה משרד הבריאות, אחרת נמצא את עצמנו בסגר שלישי". הוא התגאה בהישגים עד כה: "באירופה עברו אותנו בתחלואה, אבל הם מפחדים מהצעד שאנחנו עשינו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (חמישי) במליאת הכנסת, והתייחס להקלות שאושרו מוקדם יותר על ידי קבינט הקורונה במסגרת השלב הראשון של היציאה מהסגר.
"כמו הסגר הראשון, גם הסגר השני שהובלתי יחד עם חבריי – עובד", אמר נתניהו. "הוא מוריד את מספר הנדבקים, מפחית את התחלואה ומציל חיים".
הסגר המלא מסתיים, השלב הראשון באסטרטגיית היציאה מתחיל: פחות מחודש אחרי שאזרחי ישראל הצטוו לקיים את חייהם תחת הגבלות חמורות, קבע הערב (יום ה') קבינט הקורונה כי היציאה מהסגר המלא תחל ביום ראשון הקרוב ותכלול פתיחה של מוסדות החינוך בגילים 6-0, עסקים ללא קבלת קהל, איסוף עצמי ממסעדות, שמורות טבע, גנים לאומיים וחופי הים.

עיקרי השלב הראשון של היציאה מהסגר

  • אפשרות לפתיחת מקומות עבודה ללא קהל
  • איסוף עצמי ממסעדות (טייק אווי)
  • פתיח מעונות יום וגני ילדים בגילים 6-0
  • פתיחת שמורות טבע, גנים לאומיים וחופים
  • פתיחת רחבת הכותל המערבי וכנסיית הקבר לתפילה לפי קפסולות
  • הסרת מגבלות יציאה מהבית
  • ביטול האיסור לבקר בבתים אחרים במסגרת מגבלת ההתקהלות
  • התקהלויות: במרחב פתוח – עד 20, בחלל סגור – עד 10.
בנוסף, תבוטל מגבלת היציאה למרחק של יותר מקילומטר מהבית, לא יחול איסור על ביקורים בבית אחר, והתקהלויות יתאפשרו בכמות של עד 10 אנשים במרחב סגור ו-20 במרחב פתוח. עוד נקבע כי רחבת הכותל המערבי וכנסיית הקבר ייפתחו לתפילה לפי קפסולות. השלב הראשון לא כולל יישובים עם נתוני תחלואה גבוהים ("אדומים"), שימשיכו להתנהל תחת הגבלות מחמירות.
רשימת המגבלות וההקלות
"אמרתי שכשנתחיל לצאת מהסגר, מדינות אירופה ייכנסו אליו", המשיך רה"מ, "באירופה עברו אותנו בתחלואה, אבל אנחנו עשינו את הצעד שהם מפחדים לעשות. להטיל סגר כלל-מדינתי מצריך תעוזה. זה לא קל כי תמיד יש את המצייצים ביציעים, אבל החלטנו והדבר הזה עובד.
התקנות בנוגע לפתיחת עסקים ללא קהל וגני הילדים אינן דורשות אישור של הממשלה. התקנות האחרות, ובכללן מגבלת התנועה למרחק של קילומטר, יובאו בהמשך הערב למשאל בקרב שרי הממשלה. הדיון על המשך הסגר בערים "אדומות" יובא להכרעת ועדת השרים להכרזת אזור מוגבל, שתתכנס מחר או במוצאי שבת.
שר הפנים אריה דרעי היה היחיד מבין חברי קבינט הקורונה שהתנגד להחלטה בהצבעה שעסקה בהתקהלויות, אך הוא תמך בפתיחת גני הילדים ועסקים ללא קהל.

ירון רבינוביץ'

ירון רבינוביץ'

עיתונאי | עורך ראשי - עיתון הצבי, ערד | מדריך בפרויקט להב"ה | JOURNALIST | Main Editor of Hatzvy newspaper | Student at The Open University of Israel

קשורים פוסטים

לכתבה הבאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *